پیشنهاد یک اقتصاددان برای عبور از بحران اقتصادییک کارشناس مسائل اقتصادی گفت: تنوع تولید محصولات استراتژیک و سرمایه گذاری مردمی در بخش‌های مختلف که در معنای واقعی اقتصاد مقاومتی جای می‌گیرد، راه عبور کشور از بحران اقتصادی است.

محمود ربیعی در گفت و گو با ایسنا با بیان اینکه هنوز هم با گذشت ۴۰ سال از انقلاب اقتصاد ما تک محصولی و وابسته به نفت است، خاطرنشان کرد: در طول این مدت باید تعداد محصولات استراتژیک کشور از قبیل مشتقات نفتی و سایر محصولات را متنوع‌تر می‌کردیم تا با تحریم اقتصادی دچار آسیب کمتری می‌شدیم.

وی ادامه داد: طی دو سه دهه اخیر کشورهای نوظهوری مانند چین و هند که رشد اقتصادی خوبی داشتند، قدرت‌های جهانی از جمله آمریکا و کشورهای اروپای غربی را تهدید می‌کنند.

این استاد دانشگاه با تصریح بر اینکه بالا رفتن رقابت‌های جهانی برای استفاده از انرژی خصوصاً در منطقه خاورمیانه، منشأ بحران‌های اقتصادی، سیاسی و غیره در منطقه ماست، عنوان کرد: ایران به دلیل قرار گرفتن در نقطه ثقل اقتصاد جهانی، هر چه تلاش کرده که از بحران خارج شود ولی سعی کردند آن را در بحران نگه دارند. برای مدیریت این بحران‌ها و وارد شدن کمترین آسیب به مردم می‌توانستیم اقدامات مناسب‌تری را انجام دهیم که این کار را نکردیم.

ربیعی افزود: برای مستقل بودن و عدم وابستگی به غرب و شرق و همچنین صادر کردن ارزش‌های انقلاب به دنیا بر اساس ایدئولوژی و مبانی انقلاب، باید راهکارهای آن را از قبل طراحی و اجرا می‌کردیم. ما در موضوع اقتصادی، این کار را انجام ندادیم.

وی به برخی از مشکلات اقتصادی در کشور اشاره کرد و گفت: برای عبور از این مشکلات باید با حفظ نگاه هدفمند انقلاب اسلامی، استراتژی متناسب با این هدف را تنظیم و اجرایی کنیم. این موضوع همان اقتصاد مقاومتی است که باید به مرحله اجرا و عمل برسد.

این کارشناس مسائل اقتصادی در ادامه با تاکید بر اینکه باید نقش مردم را در مباحث اقتصادی بیشتر کرد، یادآور شد: سیاستمداران باید شرایطی را فراهم کنند که نقش مردم، مصنوعی نباشد و کاملاً ملموس باشد. مردم در دوران انقلاب و هشت سال دفاع مقدس و در تمامی صحنه‌های سیاسی و اجتماعی حضور فعال داشتند و دارند. در استراتژی کلان کشور، سرمایه گذاری‌های اقتصادی و تولید را باید به مردم واگذار می‌کردیم.

معاون سابق هماهنگی امور اقتصادی استانداری گلستان به اصل ۴۴ قانون اساسی، اشاره و اظهار کرد: خصوصی سازی در کشور هم دیر اجرا شد و هم به طور ناقص اجرا شد. عملاً خروجی این واگذاری‌ها به گونه‌ای نبود که ارزش افزوده آن مورد استفاده مردم قرار گیرد.

ربیعی با اشاره به اینکه واگذاری مباحث اقتصادی به مردم هنوز هم دیر نشده است، بیان کرد: تنها راه موفقیت ما این است که مردمی که به اشخاص و جریان‌ها وابسته نیستند را تقویت کنیم.

وی ادامه داد: این کار بزرگترین غفلت ما بوده و البته هنوز دیر نشده و می‌توان اصل ۴۴ را به درستی اجرا کرد. دولت به جای دخالت در اقتصاد به سمت نظارت و مدیریت کلان در اقتصاد پیش برود؛ قانون گذاران نیز باید قوانین مناسب را در جهت تقویت اقتصاد جامعه تصویب و قوانین ناقص را نیز اصلاح کنند.

انتهای پیام

مسجد جامع بافق؛ فراموش‌شده یا در حال مرمت؟هرچند ظاهر نابسامان مسجد جامع بافق حکایت از بی‌توجهی مسئولان و متولیان آن دارد اما مسئولان میراث فرهنگی استان و شهرستان مدعی هستند که این مسجد در حال مرمت است.

به گزارش ایسنا، مسجد جامع بافق که از بناهای شاخص تاریخی و قدیمی این شهرستان با عنوان محلی «مسجد جمعه» محسوب می‌شود، متعلق به دوره قاجاریه است و علاوه بر مسجد، کاربری مدرسه علمیه نیز داشته است.

این بنای قدیمی که بین حسینیه‌ی میانگاه و میدان‌خان در شهر بافق قرار گرفته، توسط شخصی به نام «ملأ محمد باقر» به عنوان مشهورترین بانی و مؤسس آن، ایجاد شده است.

مسجد جامع بافق دو قسمت تابستانه و زمستانه دارد که قسمت تابستانه‌ی آن دارای شبستانی با بادگیرهای بزرگ به سبک مسجد جامع کبیر یزد و پایه‌های محکم دردرون شبستان است.

البته قبل از ورود به صحن اصلی مسجد، حیاطی مشجر قرار دارد که معروف به مدرسه علمیه است، در وسط حیاط درختان خرمایی وجود دارد و حجره‌ها، کلاس‌ها و کتابخانه نیز پیرامون حیاط واقع شده است.

هشتی بزرگی نیز در ابتدای در ورودی مسجد قرار گرفته که در کنار آن سقاخانه‌ای برای استفاده رهگذران و نمازگزاران ایجاد شده است.

از جمله آثار قابل توجه این مسجد، سنگ مرمری با کتیبه به خط نسخ است که در محراب شبستان تابستانی نصب شده و سنگ مرمر دیگری نیز در محراب زیر بادگیر و متصل به شبستان قرار دارد. یک قطعه سنگ وقفی هم در بدنه هشتی مدرسه نصب شده که به خط نسخ بر آن نوشته‌اند و همگی از آثار قدیمی و ارزشمند این مسجد هستند.

این مسجد تاریخی و زیبا طی چند سال اخیر مورد توجه اداره کل میراث فرهنگی استان قرار گرفته و اعتباری نیز برای مرمت آن تخصیص شده تا بنا بر وعده‌ها، مرمت آن در سال گذشته پایان پذیرد.

اگر به تحقق نیافتن وعده مسئولان برای پایان مرمت بنا نیز بی‌اعتنا باشیم اما این سوال پیش می‌آید که چرا چنین بنای تاریخی در یکی از شهرهای پررونق گردشگری کشور بیشتر به یک انبار شباهت دارد تا مسجدی با هویت قاجاری؟

گچ‌کاری‌های زیبای هشتی و بادگیرهای پیش روی ورودی مسجد که باید چشم هر بیننده‌ای را به خود خیره کند، اکنون از میان داربست‌های زنگ زده و شلنگ‌ها و دیگر وسایل قابل مشاهده است و انسان را به یاد این ضرب‌المثل که «ظاهر هر کسی از سر درونش خبر می‌دهد»، می‌اندازد.

کمی جلوتر در مقابل محراب و معماری جالب توجهی که از شاهکارهای دوره قاجار است، فرش‌های خاک گرفته‌ای به چشم می‌آیند و میزی که درست روی محراب قرار گرفته و در زیر همین معماری زیبا انباری که از شیشه‌ای شکسته‌ی آن می‌توان وسایل خاک گرفته درونش را دید.

مسجد جامع این شهر در هنگام برآمدن بانگ اذان مانند خانه‌ای سوت و کور در تعطیلی به سر می‌برد و راهی برای دسترسی نمازگزاران به داخل مسجد ندارد، حتی گردشگران نیز به رغم تعاریف متعددی که از این مسجد شنیده‌اند باید به همین نگاه مختصر از بنای بیرونی مسجد بسنده کند چرا که باز شدن در مسجد، دور از انتظار به نظر می‌رسد.

تأسیسات قدیمی و وسایل انباشته در محوطه باز مسجد جامع نیز حکایت از بی‌توجهی به این بنای تاریخی دارد. البته در مجاور مسجد نیز ساختمان نیمه‌ساز سیمانی دیگری قرار دارد که به نظر قرار است به این مسجد گلین بپیوندد.

این در حالی است که به گفته مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد، بخشی از مرمت مسجد انجام شده ولی به دلیل عدم تأمین بخشی از اعتبار آن، هنوز بخشی از آن باقی مانده است.

سید مصطفی فاطمی به خبرنگار ایسنا می‌گوید: مسجد جامع بافق فراموش نشده و در حال مرمت است و در واقع در حال حاضر یک کارگاه مرمتی است.

وی با بیان این که فقط استحکام‌بخشی و قسمتی از مرمت‌های مسجد انجام شده و بازپیرایی آن باقی مانده است، اضافه می‌کند: یک کارگاه مرمتی که در حال کار باشد، قطعاً چنین ظاهری خواهد داشت.

فاطمی، تنها دلیل توقف عملیات مرمت را تأمین نشدن بخشی از اعتبارات مورد نیاز آن می‌داند و یادآور می‌شود: البته گاهاً مرمت‌هایی جزئی نیز در حال انجام است و قطعاً مسجد مورد بی‌توجهی قرار نگرفته است.

لیلی رنجبر، مدیر میراث فرهنگی بافق نیز با اشاره به این که طرح ساختمان مجاور این مسجد حدود ۱۰ سال پیش انجام شده است، به خبرنگار ایسنای یزد می‌گوید: آغاز این طرح در گذشته بوده ولی از نظر ظاهری متناسب با معماری و نمای مسجد جامع خواهد شد.

وی یادآور می‌شود: مسجد جامع بافق بنای ارزشمندی است که مرمت و استحکام بخشی آن به پایان رسیده است.

انتهای پیام

۵۱۲ قلم لوازم آشپزخانه به مقصد نرسید


فرمانده انتظامی لرستان از کشف ۵۱۲ قلم انواع لوازم آشپزخانه تزئینی در شهرستان دلفان خبر داد.

به گزارش ایسنا منطقه لرستان، سردار حاجی محمد مهدیان‌نسب گفت: مأموران پلیس امنیت عمومی دلفان در پی کسب خبری مبنی بر فعالیت شخصی در قاچاق لوازم لوکس آشپزخانه، بلافاصله با هماهنگی مقام قضائی وارد عمل شدند.

فرمانده انتظامی استان تصریح کرد: مأموران در بازرسی منزل وی ۵۱۲ قلم انواع لوازم آشپزخانه لوکس تزئینی قاچاق کشف و یک نفر را دستگیر کردند.

وی با اشاره به این‌که کارشناسان ارزش کالای مکشوفه را یک میلیارد ریال اعلام کردند، یادآور شد: متهم به همراه پرونده تشکیل شده تحویل مراجع قضائی شد.

مهدیان‌نسب در پایان با بیان این‌که کالای قاچاق می‌تواند ضربات مهلکی به اقتصاد کشور وارد کند، افزود: عزم پلیس برای مبارزه با پدیده شوم و مخرب قاچاق در امر اقتصاد کشور جدی و قاطعانه خواهد بود.

انتهای پیام

دستور استاندار خرلسان جنوبی به مدیران برای رسیدگی به مناطق سیل زده


سیل خرلسان جنوبی

استاندار خراسان جنوبی در اولین ساعات وقوع سیل، در روستای شیرگ آقا از توابع بخش مرکزی شهرستان سربیشه حضور پیدا کرد و دستورات لازم را برای رسیدگی به سیل زدگان صادر کرد.

به گزارش ایسنا منطقه خراسان جنوبی، به نقل از روابط عمومی استانداری خراسان جنوبی، محمدصادق معتمدیان، امروز یک خرداد، برای بررسی میدانی وضعیت منطقه و روند امدادرسانی به سیل زدگان، در اولین ساعات وقوع سیل، در روستای شیرگ آقا از توابع بخش مرکزی شهرستان سربیشه حضور پیدا کرد و در این بازدید دستوراتی برای رفع نیازهای زیرساختی صادر کرد.
در این بازدید، دستوراتی در خصوص تأمین نیازهای اولیه، زیرساخت‌های آب و برق، اعزام ماشین آلات راهسازی، بازگشایی مسیر برقراری راه‌های ارتباطی و جانمایی محل مناسب برای اسکان موقت سیل‌زدگان از سوی استاندار صادر شد.
همچنین استاندار خراسان جنوبی در این بازدید، دستور تشکیل ستاد مدیریت بحران در محل روستا را صادر کرد.
استقرار مدیران از امشب در محل روستاهای سیل زده تا برطرف شدن نیازهای اولیه زیرساختی سیل زدگان و اسکان موقت در محل مناسب نیز از دستورات تأکیدی معتمدیان در بازدید از مناطق سیل زده بود.

انتهای پیام

افتتاح و آغاز عملیات اجرایی ۲۲طرح اقتصادی آذربایجان‌غربی با اعتباری بالغ‌بر ۳۵۰۰ میلیارد تومانهمزمان با میلاد کریم اهل‌بیت، امام حسن مجتبی (ع)، ۲۲ طرح و پروژه اقتصادی و زیربنایی در استان آذربایجان‌غربی با دستور رئیس جمهور افتتاح و یا عملیات اجرایی آن‌ها آغاز شد.

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی عصر سه‌شنبه در جلسه شورای اداری استان آذربایجان‌غربی از طریق ویدئو کنفرانس دستور افتتاح و آغاز عملیات اجرایی ۲۲ پروژه زیربنایی و اقتصادی را در این استان با اعتباری بالغ بر ۳۵۰۰ میلیارد تومان، صادر کرد.

افتتاح ۲ پروژه علمی و خدماتی در منطقه آزاد ماکو، آغاز عملیات اجرایی دو مجموعه کشت و صنعت در پلدشت، آغاز عملیات اجرایی ۶ طرح صنعتی، خدماتی و گردشگری، آغاز عملیات اجرایی قطعه ۳ آزادراه بازرگان – مرند، افتتاح خطوط شبکه آبیاری و زهکشی فرعی پایاب سد کرم‌آباد، افتتاح خطوط شبکه آبیاری و زهکشی فرعی پایاب سیلوه، افتتاح پروژه‌های عمرانی، اقتصادی و تولیدی بخش کشاورزی، افتتاح شبکه آبیاری و زهکشی اراضی کشاورزی قم قلعه، دریاس، توت آقاج و فاز یک پایاب سد مهاباد، افتتاح طرح توسعه پوشش همراه به نسل ۳ و ۴ از طریق ارتقا ۱۹۰ سایت، افتتاح طرح ارائه خدمات ۲ جی، ۳ جی و ۴ جی و اینترنت ثابت LTE – ایرانسل، افتتاح طرح خدمات ۳ جی و ۴ جی همراه اول، افتتاح طرح توسعه مسیر فیبر نوری، افتتاح طرح توسعه شبکه انتقال لایه دسترسی (فیبر نوری و کافو نوری)، افتتاح طرح راه‌اندازی سایت مخابراتی ۳ جیرایتل، افتتاح استادیوم فوتبال ۵ هزار نفری، افتتاح سالن چند منظوره فیر ورق، سالن تیراندازی و زورخانه خوی، آغاز عملیات اجرایی ۳ سالن ورزشی طبقاتی، آغاز عملیات اجرایی سالن ورزشی بالو، آغاز عملیات اجرایی دو زمین چمن بازرگان و ارومیه، افتتاح طرح گازرسانی به ۱۱ روستا و ۳۴ واحد صنعتی و دو شهرک صنعتی، آغاز عملیات اجرایی طرح گازرسانی به ۲۳ روستا و ۳۵ واحد صنعتی و آغاز عملیات اجرایی طرح خط تغذیه TBS، ایستگاه محور حسو کندی و محور زمزیزان، مهاباد – سردشت؛ ۲۲ طرح و پروژه‌ای بود که با دستور رئیس جمهور افتتاح و یا عملیات اجرایی آن‌ها آغاز شد.

همچنین رئیس جمهور پیش از حضور در جلسه شورای اداری استان آذربایجان‌غربی از چند نمونه محصول و بذر جدید گندم که با استفاده از آخرین دستاوردهای علمی و تلاش کشاورزان به دست آمده و می‌تواند نقش بسزایی در خودکفایی و تولید بیشتر این محصول داشته باشد، بازدید کرد.

انتهای پیام

کاهش ۷۰ درصدی تیراژ نشریات البرزرئیس هیئت مدیره خانه مطبوعات البرز با اشاره به اینکه وضعیت اقتصادی رسانه‌های مکتوب نگران کننده است، اظهار کرد: درآمدهای رسانه‌های مکتوب طی چند سال اخیر به شدت کاهش پیدا کرده و خرج و دخل آنها یکی نیست. این وضعیت نامناسب اقتصادی باعث شده تیراژ رسانه‌های مکتوب استان تا ۷۰ درصد کاهش پیدا کند.

رضا عباس زاده در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا اظهار کرد: در حال حاضر نشریات حال و روز خوبی ندارند و روزهای بدی را سپری می‌کنند.

وی افزود: در حال حاضر اغلب رسانه‌های مکتوب استان در تأمین منابع مالی نیاز خود دچار مشکل هستند و دریافت و پرداختی که دارند، پاسخگوی هزینه‌هایشان نیست.

سرپرست روزنامه شهروند ما در البرز در بخش دیگری از صحبت‌های خود در خصوص مشکل کمبود کاغذ گفت: طبق گفته وزیر فرهنگ و ارشاد کاغذ مورد نیاز برای رسانه‌های مکتوب باید با ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی تأمین شود.

وی ادامه داد: متأسفانه رسیدن کاغذهای با این قیمت به دست صاحبان رسانه‌های مکتوب در استان‌ها خیلی سخت است و همین امر مشکلاتی را در توزیع عادلانه این کاغذها ایجاد کرده است. اگر سهمیه کاغذ هر استان به درستی مشخص شود و این سهمیه به معاونت امور فرهنگی و رسانه‌های ارشاد داده شود، امکان توزیع درست این کاغذها فراهم می‌شود.

عباس زاده توضیح داد: وقتی پرداخت حواله‌های کاغذ از تهران انجام می‌شود، گستره توزیع و تیراژ رسانه‌های استان‌ها به درستی مشخص نمی‌شود ولی اگر معاونت فرهنگی هر استان بر این روند نظارت داشته باشد، مشکلات کمتر می‌شود.

رئیس هیئت مدیره خانه مطبوعات البرز اظهار کرد: در هر استانی توزیع نشریات و روزنامه‌ها از سوی فردی مشخص انجام می‌شود و این توزیع کننده وضعیت تیراژ روزنامه‌ها را می‌داند و با استعلام از وی می‌شود زمینه توزیع عادلانه کاغذ دولتی در بین رسانه‌های مکتوب را فراهم کرد.

وی اظهار کرد: الان در چاپخانه‌ها اغلب در بحث چاپ، تیراژی غیرواقعی و غیر رسمی اعلام می‌شود؛ به عنوان مثال تیراژ یک هفته نامه هزار عدد است ولی پنج هزار عدد عنوان می‌شود.

وی گفت: با توجه به اینکه وضعیت رسانه‌های مکتوب خوب نیست، مدیران آنها به سمت فضای مجازی و راه اندازی پایگاه‌های اطلاع‌رسانی پیش رفته اند. با این شرایط باید به دنبال راهکاری باشیم که ارگان‌ها و ادارات هزینه‌هایی که قبلاً به رسانه‌های مکتوب پرداخت می‌کردند به رسانه‌های مجازی تخصیص دهند.

وی در پاسخ به اینکه آیا عمر رسانه‌های مکتوب به پایان نرسیده، گفت: اگر کتاب را هم به عنوان یک رسانه در نظر بگیریم، هیچ وقت کسی کتابی را دور نمی‌اندازد و رسانه‌های مکتوب همچنان جایگاه خود را دارند.

رئیس هیئت مدیره خانه مطبوعات البرز توضیح داد: شاید میزان علاقه مردم به رسانه‌های مکتوب کم شده باشد ولی هنوز عده زیادی هستند که به شبکه‌های مجازی اعتماد ندارند و روزنامه‌ها را منبع اطلاعاتی خود می‌دانند.

وی اظهار کرد: به طور متوسط ۲۵ درصد افراد مسن جامعه هنوز علاقه مند به فضای مجازی رسانه‌های نیستند و هنوز روزنامه می خرند و می‌خوانند.

معاون امور فرهنگی و رسانه‌ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز نیز گفت: گرانی کاغذ باعث کاهش تعداد صفحات نشریات محلی شده است.

حسین جعفری در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا اظهار کرد: طی ماه‌های گذشته با مشکل جدی کمبود کاغذ در کشور مواجه بوده‌ایم. در حال حاضر بسیاری از نشریات محلی با کمبود کاغذ مواجه هستند که همین امر فرایند چاپ آنها را با مشکل مواجه کرده است.

وی توضیح داد: قبلاً آگهی‌های دولتی به نشریات محلی ای که بیش از هشت صفحه داشتند تعلق می‌گرفت ولی با بحران کاغذ بسیاری از این نشریات از عهده چاپ هشت صفحه بر نمی‌آیند.

وی افزود: با پیگیری‌های صورت گرفته از اداره کل مطبوعات وزارت ارشاد، بنا شده آگهی‌های دولتی به نشریات محلی که در چهار صفحه چاپ می‌شوند نیز تعلق بگیرد. با توجه به اینکه جذب آگهی بخشی از محل درآمد نشریات محلی محسوب می‌شود، این اقدام در راستای حمایت از این نشریات صورت گرفته است.

وی گفت: بدون شک اگر حمایت‌های این چنینی از نشریات محلی نباشد، بسیاری از این نشریات دیگر نمی‌توانند چاپ داشته باشند و تعطیل می‌شوند.

انتهای پیام

بیمه بیکاری افراد بیکار شده در پلدختر از فردا پرداخت می‎شود


معاون اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی لرستان گفت: بیمه بیکاری افراد بیکار شده در پلدختر از فردا پرداخت می‎شود.

به گزارش ایسنا، حمیدرضا درویش‎پور در دومین جلسه کارگروه تخصصی حمایت‎های اجتماعی، اظهار کرد: تاکنون ۳۳۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان کمک اساسی در مناطق سیل‎زده استان توزیع شده است.

وی تصریح کرد: موادغذایی نیز در مناطق سیل‎زده استان توزیع شده است.

معاون اداره کار و رفاه اجتماعی لرستان خاطرنشان کرد: برای افرادی که دارای صاحب کار و کارفرما بوده و شغلشان را در مناطق سیل‎زده از دست داده‎اند به مدت شش ماه بیمه بیکاری پرداخت خواهد شد.

درویش‎پور اضافه کرد: براساس نامه‎ای که از وزارتخانه ارسال شده از فردا مقرری بیمه بیکاری با هماهنگی استانداری و دستگاه‎های ذیربط این افراد پرداخت خواهد شد.

وی بیان کرد: دو سوم حداقل دریافتی روز به مدت ۱۰۰ روز برای افرادی که ساکن پلدختر هستند و در آنجا بخواهند کار کنند حقوق آنها پرداخت خواهد شد.

این مسئول بیان کرد: مهمترین بحث پرداخت بیمه بیکاری بوده که تاثیر بسزایی در منطقه خواهد داشت و توزیع کالاهایی بوده که انجام گرفته است.

این مقام مسئول گفت: کالاهای سرمایه‎ای نیز زیر نظر بهزیستی توزیع آنها انجام خواهد شد.
انتهای پیام

ارزیابی ۳۴ هزار واحد مسکونی خسارت دیده از سیل در لرستانرئیس ستاد هماهنگی بازسازی از ارزیابی خسارت ۳۴ هزار واحد مسکونی در لرستان خبر داد.

به گزارش ایسنا منطقه لرستان، مهندس رضا خواجه‌ای با اعلام اینکه تاکنون ۳۴ هزار واحد در استان ارزیابی خسارت شده است، افزود: کار ثبت سامانه ۲۹ هزار پرونده تاکنون انجام شده است.

وی با اشاره به تشکیل ۱۴ هزار و نهصد پرونده مربوط به واحدهای آسیب‌دیده از سیل اخیر افزود: مالکینی که واحدهای آنها بر اثر سیل آسیب دیده‌اند نسبت به تشکیل و تکمیل پرونده به ستادهای بازسازی معین در استان مراجعه کنند.

خواجه‌ای با اشاره به معرفی ۴۴۰۰ پرونده مربوط به خسارت‌دیدگان از سیل اخیر به بانک‌های عامل از عقد قرارداد ۶۵۰ پرونده با بانک‌های عامل خبر داد.

رئیس ستاد هماهنگی بازسازی استان با اعلام اینکه تاکنون کار آواربرداری ۷۰۰ واحد مسکونی به پایان رسیده است، افزود: عملیات پی‌کنی ۳۰۰ واحد مسکونی اجرایی شده است.

خواجه‌ای با تاکید بر نقش محوری مردم در پیشبرد روند بازسازی واحدهای سیل زده استان افزود: موفقیت ما در بازسازی در گرو همکاری نزدیک با مردم بوده و طبق برنامه‌ریزی انجام شده کلیه واحدهای تخریبی را در بازه زمانی یکساله تحویل مردم خواهیم داد.

انتهای پیام

رونمایی جمجمه انسان هوشمند در لرستان + تصاویر


بخشی از جمجمه انسان هوشمند که در لرستان کشف شده و یکی از نادرترین کشفیات در غرب قاره آسیا محسوب می‌شود، با حضور استاندار در غار کلدر خرم‌آباد رونمایی شد.

به گزارش ایسنا، سید امین قاسمی، مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان در این باره گفت: با توجه به قدمت بالای شواهد فرهنگی به دست آمده از لایه‌های پارینه‌سنگی جدید، غار کلدر هم‌اکنون عنوان قدیمی‌ترین محوطه پارینه‌سنگی جدید ایران را به خود اختصاص داده است.

وی افزود: این یافته فرهنگی می‌تواند بخشی از حلقه مفقوده زنجیره تکامل بشر و مسیرهای مهاجرتی انسان‌های هوشمند از قاره آفریقا به آسیا، جنوب غرب آسیا، منطقه اوراسیا و نهایتاً رسیدن اولین گونه‌ها به قاره اروپا را پوشش داده و به‌عنوان یک کشف مهم در مطالعات پارینه‌سنگی دنیا قلمداد شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری لرستان با اشاره به اینکه این اداره کل در حال انجام پیگیری‌های لازم جهت ادامه انجام کاوش و ثبت جهانی غارهای تاریخی استان است، تصریح کرد: جذب سرمایه‌گذار به‌منظور تبدیل این غار و منطقه کلدر به سایت موزه از دیگر برنامه‌های این اداره کل به‌منظور توسعه گردشگری استان است.

انتهای پیام

موج مهاجرت‌ها به یزد تهدیدآمیز استیک عضو هیات علمی دانشگاه یزد با اشاره به این که موج عظیم مهاجرت‌ها به یزد تهدیدآمیز است، اظهار کرد: این جمعیت بدون تخصص که برای اشتغال به یزد هجوم آورده‌اند، با توجه به منابع محدود این شهر نوعی تهدید محسوب می‌شوند.

به گزارش ایسنا ، «ابوالفضل مرشدی» استادیار دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه یزد در اولین کرسی ‎ آزاداندیشی دانشگاه یزد در موضوع «بازشناسی اخلاق اقتصادی یزدی‌ها»، با اشاره به این که روحیه اخلاق اقتصادی در پرتوی اقتصاد مقاومتی و اقتصاد پایدار در مردمان فلات مرکزی نوعی سرمایه اجتماعی پیش برنده این توسعه پایدار است، گفت: اخلاق اقتصادی در سه بعد باورها و نگرش‌ها، قواعد رفتاری و کنش‌های خرد افراد و نهادهای غیررسمی بررسی می‌شود.

وی خوشنامی یزدی‌ها در حوزه اقتصادی را یکی از مزیت‌های این شهر دانست و اضافه کرد: فرض اساسی این است که دنیای مدرن به سنت نیاز دارد و با گفت‌وگوی سازنده می‌توان سنت را وارد کرد، چرا که در غیر این صورت سنت خود را تحمیل خواهد کرد.

استادیار دانشگاه یزد با اشاره به سازگاری فعالانه به عنوان یکی از دیگر  ‌عوامل موثر در دستیابی به اخلاق اقتصادی، گفت: علاوه بر این سازگاری که به واسطه محدودیت‌های اقلیمی و شرایط جوی بوجود آمده است، عوامل دیگری چون ساختار شهری، اقلیم خشک، موقعیت مواصلاتی و موقعیت سوق‌الجیشی خاص این شهر در فلات مرکزی نیز موثر بوده‎اند.

وی از نقش حاکمان فرهنگ دوست، علما و سادات، نگاه حکومتی به یزد، حضور اقلیت‌ها و زندگی همزیستانه و همچنین مهاجرپذیری و مهاجر فرستی به عنوان دیگر موارد موثر در زمینه توسعه اخلاق اقتصادی در یزد یاد کرد و افزود: اقتصاد مبتنی بر تجارت و صنعت بازآفرینانه از عوامل موثر در خوشنامی یزد‎‌ها در مباحث اقتصادی است چرا که در گذشته به دلیل آن که یزد تولیدکننده مواد اولیه صنایع خود نبوده، به فرآوری صنایعی مانند حناسایی روی آورده است.

مرشدی، یزدی‌ها را مردمانی خودساخته، مقتصد و حسابگر خواند و بیان کرد: مردم عادی و به ویژه صنعتگران یزدی، ذهنی خلاق و ترکیب‌گر داشته‌اند و در عین رفتاری محافظه ‎ کارانه، دست به خیر و فعال در کارهای عام‌المنفعه بودند.

وی ادامه داد: البته مردم یزد فارغ از جنگ و ستیز، نه در متن و نه در حاشیه بودند و نگاهی حمایتی و اعتمادآمیز در تجار و صنعتگران منجر به شکل گیری اخلاق اقتصادی شده‌ است.

استادیار دانشگاه یزد با بیان این که همزمان با ظهور صنعت، فناوری و سرمایه‌گذاری‌های جدید به یزد هجوم آوردند، ‌گفت: به دنبال این جریان، یزد دچار فردگرایی و مصرف گرایی شد و از سوی دیگر، اقتصاد مبتنی بر نفت، تکیه نهاد دین به دولت و سست شدن باورها منجر به کم‌رنگ شدن اخلاق اقتصادی در یزد شد.

وی اضافه کرد: البته مهاجرپذیری و مهاجرفرستی و وقف و امور خیریه، زندگی مسالمت آمیز و شاخص‌های توسعه اقتصادی هر چند با سیر تحولات، همچنان در یزد زنده مانده است.

این استادیار دانشگاه، افق یزد در آینده را در قالب توسعه‌ای با پذیرفتن مدرنیته یا در قالب این که یزد همچنان کوچک بماند عنوان کرد و گفت: یزد می‌تواند کوچک بماند یا این که با در نظر داشتن سه مولفه کار، درست کاری و میانه روی توسعه یابد.

تعامل نسبی یا تحمل اقلیت‎‎ها در یزد

«علی اکبر تشکری» عضو هیات علمی دانشگاه یزد و یکی از داوران این کرسی آزاداندیشی با اشاره به این که یزد شهری دارای کشاورزی اما نه به عنوان اقتصاد معیشتی مبتنی بر این صنعت بوده است، عنوان کرد: به دنبال این که یزد شهری عشایری و حتی در همجواری عشایران و ایلات نبوده، لذا این شهر برای ماندگاری و بقا به اقتصاد تجاری به عنوان بخشی از اقتصاد روی آورده است.

تشکری تعامل نسبی یزد با سایر اقلیت ها ‎‎را بیشتر نوعی تحمل کردن ‌خواند و گفت:  تعامل رابطه‌ای دو سویه است که در روابط تعاملی یزد بیشتر به تحمل کردن نزدیک است لذا نمی‌توان تعامل با سایر اقلیت‌ها را دلیلی بر توسعه اخلاق اقتصادی در یزد دانست، ضمن این که در واقع یزدی‌ها دارای تعصب خاصی در دین هستند، بیشتر با تکیه بر اقتصاد تجاری این روابط شکل سازگاری بخود گرفته است.

این استاد تاریخ دانشگاه با بیان این که نمی‌توان یزد را شهری بدون تهاجم و دور از جنگ عنوان کرد، افزود: یزدی‌ها در حقیقت، جنگ گریز نبودند بلکه موقعیت جغرافیایی این دیار به گونه‌ای بوده که آن‌ها را در مسیر حمله سپاهیان و راهزنان قرار نداده است.

وی در ادامه با اشاره به مهاجرفرستی و مهاجرپذیری یزد، تصریح کرد: یزد در واقع از زمان حکومت پهلوی وارد فاز مهاجرفرستی شد به طوری که تا قبل از آن مهاجرفرستی معنایی نداشت و البته مهاجرپذیری یزد نیز بیشتر در زمینه تجارت و تاجران بوده است.

تشکری در بخش دیگر، از اقتصاد فرآورانه یزد به عنوان یکی از عوامل تاثیرگذار یاد و بیان کرد: مدرنیسم که از مظاهر و اندیشه‌های مدرنیته است، در یزد جریان دارد ولی هنوز مدرنیته به یزد نیامده است.

وی اضافه می‌کند: مصرف‌گرایی خاص یزد نیست و اغلب تمام شهرنشینی‌ها به این سمت کشانده شده‌اند، از طرف دیگر فردگرایی نیز از ویژگی‌های تجارت است و همانند تعاونی و مشارکت‌گرایی، نوعی از تجارت به حساب می‌آید.

سازگاری فعالانه در یزد برای حفظ بقا

«سعید عطار» مدیر گروه علوم سیاسی دانشگاه یزد نیز با بررسی موضوع اخلاق اقتصادی یزدی‌ها از جنبه سیاسی آن، اظهار کرد: این طرح که در دو بعد پیش فرض و محتوا نیازمند بررسی بیشتری است، به ناپیوستگی اتفاقات در طول زمان اشاره دارد در حالی که تمام جوامع با انقطار و پیوستار در حال گذر هستند و یزد نیز از این قاعده مستثنی نیست.

وی از عدم تاثیر اقلیم در توسعه اقتصادی یاد کرد و گفت: لاس وگاس آمریکا که از نظر اقلیمی با یزد مشابه است، توسعه و پیشرفت بسیار زیادی داشته‌است و جای این سوال می‌ماند؛ «آیا جغرافیا در توسعه اقتصادی چنین تاثیری داشته است؟»

وی با اشاره به توجه خاص این طرح به بحث نوستالژی، تصریح کرد: در بررسی بازشناسی الگوهای اقتصادی دگرگونی‌ها نادیده گرفته شده است.

عطار خاطرنشاان کرد: از منظر دیگر، نگاه به مسئله سازگاری فعالانه، همان بقاست که اگر سازگاری در این ابعاد بررسی شود، ساکنان صحرانشین آفریقا در برابر شرایط دشوار، بقای زیادی داشته است.

مدیریت صنایع یزد برگرفته از تمدن کاریزی

«علی اکبر جعفری ندوشن» استادیار گروه حقوق و علوم سیاسی دانشگاه نیز با اشاره به این که مردمان یزد مسلمانانی شریعت‌مدار بوده و گاهاً دین را ابزاری برای اقتصاد و بازرگانی می‌کردند، اظهار کرد: شاید تعهد و ترس این مردم در دین ‎ داری بر شناخت آن‌ها نسبت به دین غلبه دارد ولی در مجموع این سنت فقهی به شکل قوانینی است که در یزد نمود خاصی داشته است.

وی اضافه کرد: زمانی که سنت بر اساس روش‌های فقهی وارد یزد شد، نوعی انضباط در حوزه‌های اجتماعی و اقتصادی در یزد برقرار شد.

عضو هیات علمی دانشگاه پذیرش اعتماد و مشارکت جمعی در صنایع یزد را ناشی از پیشینه‌ی این مردم عنوان کرد و گفت: تمدن کاریزی و اداره مشارکتی قنوات، سیستمی که اکنون نیز بر شرکت‌های سهامی و مشارکتی یزد حاکم است منجر به برپایی این صنایع بزرگ با تعصب و تقید به قانون فرهنگی در یزد شده‌ است.

وی در ادامه با اشاره به این که یزد نمی‌تواند بزرگ باشد، گفت: منابع آبی و خاکی، محدودیت‌هایی است که از افزایش جمعیت و توسعه بیشتر یزد ممانعت می‌کند و در حال حاضر نیز بهره ‎ وری بیش از حد از منابع آب و خاک، زمین سوخته‌ای را بر جا گذاشته است.

تهدید موج عظیم مهاجرت‌ها به یزد

جعفری ندوشن با اشاره به این که موج عظیم مهاجرت‌ها به یزد تهدیدآمیز است، تصریح کرد: این جمعیت بدون تخصص مهاجر که برای اشتغال به یزد هجوم آورده‌اند، با توجه به منابع محدود این شهر نوعی تهدید محسوب می‌شوند.

وی اخلاق اقتصادی یزد به ویژه خوشنامی و امانت‌داری را مزیتی برای توسعه صنعت‌های مالی در این شهر عنوان و بیان کرد: یزد می‌تواند متکی به صنعت‌هایی مالی و بزرگترین ارائه دهنده خدمات مالی و بازرگانی کشور شود که اینگونه منابع محدودش نیز تهدید نشوند.

وی اضافه کرد: البته این صنعت، نیازمند نیروی انسانی متخصص است که باید وارد شوند یا پرورش یابند.

انتهای پیام