۶۰ درصد صادرات غیرنفتی کشور مختص مناطق ویژه اقتصادی استایسنا/خراسان جنوبی مدیر هماهنگی امور مناطق ویژه اقتصادی دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد اظهار کرد: حدود ۶۰ درصد از صادرات غیرنفتی کشور مختص مناطق ویژه اقتصادی است.

جواد عباسپورآشناآباد، به رسانه‌های گروهی گفت: ایجاد مناطق ویژه اقتصادی گامی در راستای توزیع دانش و تکنولوژی روز به نقاط مختلف کشور و ورود به فرآیند صنعتی شدن است.

به گزارش ایسنا، وی افزود: امروزه بسیاری از کشورهای موفق اقتصادی نظیر هنگ‌کنگ، کره‌جنوبی، سنگاپور، چین و تایوان مسیر توسعه اقتصادی خود و پیوستن به بازارهای جهانی را از چنین کانال‌هایی تجربه کرده‌اند؛ در کشور ما نیز از دهه هفتاد و با تصویب مجلس وقت مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در استان‌های مختلف ایجاد شدند و از زمان شکل‌گیری تاکنون به رونق اقتصادی روند صادرات و واردات در کشور کمک کرده‌اند.

مدیر هماهنگی امور مناطق ویژه اقتصادی دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد با اشاره به مشارکت بخش خصوصی در مناطق ویژه در بخش‌های عمرانی، تولیدی و مدیریت، تصریح کرد: مشارکت بخش خصوصی همواره در این مناطق پررنگ بوده است؛ برای مثال متولیان و مدیران مناطق اقتصادی ویژه میرجاوه و بیرجند کاملا از بخش خصوصی هستند.

عباسپورآشناآباد در مورد مناطق ویژه جوان‌تر مانند بیرجند و زرندیه و روند کارهای قانونی و اداری‌ برای شروع به بهره‌برداری، اظهار کرد: شانزده منطقه اول ویژه در دهه هفتاد شکل گرفتند و قانون مناطق ویژه در سال 84 تصویب شد و این به این معنایست که حتی پیش از اینکه قوانین به تصویب برسد این مناطق شکل گرفته بودند، اما مناطق جوان‌تر که قانون‌شان در سال 89 مصوب شود پیش از آنکه فعالیت رسمی‌شان را آغاز کنند باید طرح جامع تهیه و تدوین کرده و توسط شورای عالی مناطق آزاد یا همان هیئت وزیران این طرح جامع تصویب و ابلاغ شود.

وی افزود: پس از این مرحله ایجاد زیرساخت‌ها آغاز شده و سرمایه‌گذار جذب می‌شود؛ در حال حاضر طرح جامع منطقه ویژه زرندیه در شورای عالی به تصویب رسیده و منتظر ابلاغ هستیم.

مدیر هماهنگی امور مناطق ویژه اقتصادی دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد با بیان اینکه منطقه ویژه اقتصادی بیرجند ازجمله مناطق ویژه جوان و موفق کشور محسوب می‌شود، یادآور شد: طرح جامع منطقه ویژه بیرجند نیز آماده و به ما ارائه شده است و ما نیز در حال بررسی هستیم تا به زودی و اگر مشکل خاصی پیش نیایند به تصویب نهایی برسانیم.

انتهای پیام

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *