پایین بودن سهمیه دارویی استان مرکزی نسبت به دیگر شهرها واقعیت نداردمصطفی دلاور در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، عنوان کرد: به طور کلی در داروخانه‌های استان داروهای مشابه “گونال اف” ساخت کارخانه‌های ایرانی موجود است، گونال اف برندی محدود است و در نتیجه شرکت‌های توزیع‌کننده آنرا به صورت محدودتری توزیع می‌کنند .

وی اظهارکرد: پائین بودن سهمیه دارویی استان مرکزی به نسبت شهرهای دیگر، شایعه‌ای بیش نیست، در حال حاضر از استان‌های لرستان و همدان برای تهیه یکسری داروهای بیماران سرطانی به استان ما مراجعه می‌کنند.

دلاور با اشاره به اینکه سهمیه داروهای هر استانی به صورت کشوری و توسط وزارت بهداشت تعیین می‌شود، بیان کرد: سهمیه‌بندی داروها برای هر استانی یک فرمول خاص دارد و عوامل زیادی در آن دخیل است، سال گذشته در خصوص سهمیه دارویی استان، به وزارت بهداشت اعتراض کردیم و در نتیجه آن تجدیدنظری هم حاصل شد و در حال حاضر مشکلی در این خصوص وجود ندارد .

وی تصریح کرد: چنانچه استان مرکزی با کمبود دارویی خاص مواجه باشد، این موضوع مبتلابه همه نقاط کشور است، اگر مشاهده می‌شود برخی اقلام دارویی تنها در داروخانه‌های شهرهای قم، اصفهان یا تهران موجود است، بدلیل آنست که این داروخانه‌ها در گذشته داروهای مذکور را به میزان زیادی خریداری کرده‌اند، به همین دلیل در شرایط کمبود دارو، باز هم در این داروخانه‌ها داروهایی مانند “گنال اف” یافت می‌شود .

دلاور اظهار کرد: برخی داروها قیمت بسیار بالایی دارند و داروخانه‌ها بنا به تقاضا و ظرفیت مالی خود اقدام به خرید این داروها می‌کنند، معمولا دارخانه‌ها خصوصی هستند و در خصوص میزان تهیه و  خرید دارو کاملا مختارند و ما نمی‌توانیم در این زمینه دخالتی داشته باشیم .

وی با بیان اینکه هر دارویی که در بازار موجود باشد به معنای آنست که شرایط مصرف توسط بیماران را دارد، افزود: برخی پزشکان ادعا می‌کنند که برخی اقلام  دارویی اثربخشی لازم را ندارد، در همین راستا این افراد بایستی مستندات خود را به وزارت بهداشت ارسال کنند تا در صورت تایید، از پخش داروی مورد نظر در داروخانه‌ها جلوگیری شود .

دلاور ادامه داد: داروهایی که در سطح کشور توزیع می‌شود، چندین بار مورد آزمایش قرار می‌گیرند و کمیته‌های مختلفی آنها را مورد تایید قرار می‌دهند تا عارضه و مشکلی برای مصرف‌کننده نداشته باشند، برخی پزشکان معتقدند که داروهای ایرانی کیفیت لازم را ندارند ولی هیچ مستندی نیز برای ادعای خود ارائه نمی‌دهند، ادعای آنان، تمام افرادی که در ارائه مجوز یک دارو دخیل بودند و تمام پزشکانی که این داروها را به بیمارانشان تجویز می‌کنند، زیر سوال می‌برد .

وی اظهار کرد: در کمبود توزیع دارو دلایل مختلفی وجود دارد، معمولاً دارو از کانال وزارتخانه وارد کشور می‌شود، مشکلات بانکی در خصوص نقل و انتقالات وجوه، مشکلات گمرکی، مشکل نقدینگی شرکت‌های تامین‌کننده دارو، منابع محدود دارویی شرکت‌های سازنده و عدم توافق سازمان با شرکت‌های واردکننده را می‌توان از جمله مشکلاتی دانست که سبب کمبود یک دارو می‌شود .

 انتهای پیام

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *