وجود 4000 هکتار بافت فرسوده در قممدیرکل راه و شهرسازی استان قم گفت:طبق مطالعات انجام شده دقیق 4 هزار هکتار بافت ناکارآمد و فرسوده در قم وجود دارد.

به گزارش خبرنگار ایسنا، حسن صبوری  در پنجمین جلسه علنی و رسمی شورای اسلامی شهر قم افزود: این بافت ها شامل بافت های تاریخی و فرسوده و بافت روستایی ناکارآمد است که به ساماندهی و توجه نیاز دارد.

وی خاطرنشان کرد: مدیریت شهری و شورای شهر و راه و شهرسازی برنامه های راهبردی خوبی را می توانند در جهت رسیدگی به بافت های ناکارآمد در قم عملیاتی کنند.

صبوری یادآور شد: قم یکی از کلان شهرهای بزرگ دارای بیشترین جمعیت شهرنشین می باشد از این رو باید در راستای رسیدگی به این بافت ها تلاش و اهتمام بیشتری ورزید.

وی گفت: شهر قم باید به طور ویژه نگریسته شود زیرا از نظر رهبری به عنوان شهر بین المللی و مطرح و خواستگاه انقلاب تلقی می شود.

مدیرکل راه و شهرسازی استان قم یادآور شد: دولت دوازدهم یکی از رویکردهای مهم خود را رسیدگی به بافت های فرسوده می داند که این امر می تواند در رفع بسیاری از معضلات شهری و اجتماعی در ساماندهی بافت های فرسوده و ناکارآمد موثر باشد.

وی تصریح کرد:با توجه به اینکه طبق آمار 65 درصد مردم قم در بافت فرسوده و ناکارآمد زندگی می کنند که بیش از 700 هزار نفر را شامل می شود.

صبوری مهاجرت را یکی از دغدغه های جدی در قم برشمرد و ادامه داد:این مهاجرت ها موجب توسعه فیزیکی قم شده و نوسازی بافت های فرسوده در این روند مورد بی توجهی قرار گرفته است.

وی گفت:برای رفع معضلات بافت های فرسوده راهکاری اندیشیده شده که تدوین برنامه 5 ساله یکی از این برنامه های مهم و راهبردی است.

مدیرکل راه و شهرسازی استان قم عنوان کرد:برخی از راهکارها نیز در جلسات ستاد بازآفرینی شهری در استانداری قم بررسی شده است و به برنامه مشترکی توسط دستگاههای اجرایی برای حل این مشکلات رسیده ایم که باید عملیاتی شود.

وی در پایان گفت: بافت های فرسوده و ناکارآمد تهدیدی جدی به شمار می رود که اگر این بافت ها بازآفرینی شود می توان به توسعه درون زا در قم کمک کرد.

گفتنی است در این جلسه برخی لوایح در خصوص تملک اراضی و تفریغ بودجه اتوبوسرانی و سازمان آتش نشانی قم در سال 93 نیز ارزیابی و مصوب شد.


انتهای پیام

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *