نماینده اهواز: بودجه 150 میلیون دلاری به تنهایی برای مهار کانون‌های ریزگرد خوزستان کافی نیستنماینده اهواز گفت: تخصیص بودجه 150 میلیون دلاری برای مهار ریزگردهای خوزستان به تنهایی کافی نیست و باید علاوه بر این بودجه، آب را نیز در اراضی خوزستان رها کنند.

جواد کاظم‌نسب الباجی در گفت‌و‌گو با ایسنا، با اشاره به روند اجرای پروژه‌های مهار ریزگردها در خوزستان اظهار کرد: روز گذشته مناقصاتی جهت انجام نهال‌کاری در کانون‌های ریزگرد شرق اهواز انجام شد. با این وجود به طور کامل از روند نهال‌کاری جهت مهار ریزگردها رضایت ندارم و تعدادی از نهال‌های کاشته شده در کانون‌های ریزگرد نیز خشک شده‌اند.

وی افزود: وسعت کار بسیار زیاد است و تنها راهکار مهار ریزگردها نیز نهال‌کاری نیست بلکه باید اراضی آبیاری و مرطوب شوند. همچنین باید برای مهار ریزگردها حق‌آبه تالاب های خوزستان داده شود.

نماینده اهواز  تصریح کرد: اگر رودخانه کارون آب داشته باشد می‌توانیم آب را به سایر رودخانه‌های خوزستان آب منتقل کنیم تا زمین‌های خشک مرطوب شوند. با کاشت نهال باید چند سال منتظر بمانیم تا فرسایش خاک جمع‌آوری شود ولی با مرطوب کردن زمین‌ها خاک در کانون‌های گرد و غبار خوابانده می‌شود.

کاظم‌نسب الباجی با اشاره به رقم 150 میلیون دلاری در نظر گرفته شده در لایحه بودجه 97 جهت مقابله با ریزگردها در جنوب کشور تصریح کرد: تخصیص بودجه 150 میلیون دلاری برای مهار ریزگردهای خوزستان به تنهایی کافی نیست و باید علاوه بر این بودجه، آب را نیز در اراضی خوزستان رها کنند.

وی با تاکید بر لزوم استفاده صحیح از بودجه 150 میلیون دلاری جهت مهار ریزگردها گفت: باید سعی کنیم از تشریفات غیرضروری پرهیز شود. همچنین بیشتر جهت نهال‌کاری، مالچ پاشی، آبیاری و افزایش تجهیزات انتقال آب اقدام شود و  هزینه‌های اضافی را کنار بگذاریم.

انتهای پیام

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *