مسمومیت 101 زنجانی با منوکسید کربن در سالی که گذشترئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی زنجان اظهار کرد: طی سال گذشته در استان زنجان 101 نفر با منوکسید کربن مسموم شدند.

«علیرضا زراعتچی» در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به این‌که طی پارسال در استان زنجان 101 نفر با منوکسید کربن مسموم شدند، گفت: این آمار طی هشت ماهه نخست سال ۴۲ نفر بوده است.

وی ادامه داد: از این 101 نفر، 14 نفر از بر اثر مسمومیت با گاز منوکسید کربن فوت شدند که از این 14 نفر هم 4 نفر زیر 14 سال سن داشتند. هم‌چنین این آمار در هشت ماهه امسال دو نفر بوده است.

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی زنجان با اشاره به این‌که با فرا رسیدن ایام سرد سال احتمال مسمومیت با گاز منوکسید کربن افزایش می‌یابد، از همین‌رو پیشگیری از بروز این حوادث لازم است، گفت: ۷۵ درصد حوادث مرتبط به مسمومیت با منوکسید کربن مربوط به دودکش بخاری‌ها است و اگر مشترکین توجه ویژه داشته باشند در کاهش حوادث بسیار مؤثر است.

زراعتچی افزود: گیجی، کرختی مزمن، سردرد ناگهانی و بدون علت از علائم شایع گازگرفتگی است که افراد سالم چون علائم ذکر شده دیرتر در آن‌ها بروز می‌کند باید کاملاً هوشیار بوده و با مشاهده این علائم، در افرادی که حساس‌تر هستند، سریع کمک‌های اولیه را انجام دهند.

وی تصریح کرد: علائم گازگرفتگی بستگی به میزان منوکسید کربن موجود در فضای حادثه دارد. در ابتدا علائم خفیف است و به‌صورت گیجی، کرختی مزمن و در واقع علائمی شبیه یک آنفلوانزا خود را نشان می‌دهد که افراد در مواجهه با چنین علائمی، باید به وجود گاز منوکسید کربن در فضا شک کنند.

انتهای پیام

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *