لزوم شفاف‌سازی طرح‌های پیشنهادی عبور قطار سریع‌السیر از قمشهردار قم گفت: طرح‌های پیشنهادی عبور قطار سریع‌السیر از قم باید برای مسوولان شهری شفاف‌سازی شود تا بتوانند به درستی تصمیم‌گیری کنند.

به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شهرداری قم، سقائیان‌نژاد در بیست و چهارمین جلسه شورای اسلامی شهر قم، با اشاره به پروژه قطار سریع‌السیر گفت: الزامات راه آهن در این پروژه با الزامات شهری ما منطبق نیست.

شهردار قم با اشاره به جایگاه تصمیم‌گیران شهری در پروژه قطار سریع‌السیر گفت: مسوولیت مباحث شهری این پروژه بر عهده شورا و شهرداری است و باید مباحث لازم را در چارچوب وظایف بررسی کنیم؛ بسیاری از پارامترهای مرتبط با شهر قم در این پروژه مشخص نیست، جداکردن شهر، هزینه‌ها، تملکات، جایگاه مترو و قطار سریع‌السیر در این پروژه مشخص نشده است.

شهردار قم با تاکید بر اینکه مطالعات باید در اختیار مسوولان شهر قرار گیرد تا بتوانیم به درستی تصمیم‌گیری کنیم افزود: ما به مطالعات دسترسی پیدا کرده و معضلات آن را می‌دانیم اما اگر بخواهیم برای آینده شهر به درستی تصمیم‌گیری کنیم باید شفاف مسائل مورد بررسی قرار گیرد.

معاون شهردار قم نیز در این جلسه با تاکید بر اینکه بررسی نحوه عبور قطار سریع‌السیر از قم نیازمند زمان کافی است، اظهار کرد:  مجموعه راه آهن تاکید دارد که چون استان تاکید دارد که اتصال به مترو باشد ما مخالفت نکردیم و مبنا بر این نیست که آنها بپذیرند تردد از مرکز شهر نباشد و می‌خواهند امکانی بدهند که اتصال به مترو باشد اما از نظر آنها ایستگاه اصلی باید ایستگاه مرکزی شهر قم باشد و آنها مسیر آنتنی را دنبال می‌کنند.

وی با تاکید بر اینکه ایستگاه مرکزی امکان عبور قطار سریع‌السیر را ندارد گفت: خط اول مترو در حدودی اجرا شده که امکان اتصال به مترو وجود ندارد و به دلیل اینکه شاکله ایستگاه راه آهن موجود شهر امروز امکان تبدیل به ایستگاه مرکزی قطار سریع‌السیر را ندارد معتقد بودیم که هرچند این نقطه امتیازات کارشناسی بالایی داشته باشد از نظر فنی امکان ندارد.

قاری قرآن گفت: در فرضیه آنها ارتباط مترو و قطار بر عهده شهرداری است و خط شمال جمکران از شهر قائم عبور می‌کند که هزینه‌های بالایی برای تملک دارد.

انتهای پیام

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *