عدم حمایت‌ مالی معاونت علمی ازطرح تولیدپوست مصنوعی زنده/ارائه مجدد طرح در کنگره سلول‌های بنیادیعضو هیات علمی گروه سلول‌های بنیادی جهاددانشگاهی خراسان رضوی با بیان اینکه طرح تولید پوست مصنوعی زنده سال گذشته از سوی معاونت علمی تائید شد، اما مورد حمایت مالی قرار نگرفت، گفت: این طرح مجدد در کنگره سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی برای جذب سرمایه‌گذار ارائه می‌شود.

دکتر حجت نادری مشکین در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا،‌ در خصوص طرح تولید پوست مصنوعی زنده که سال گذشته مورد تائید معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری قرار گرفت، اظهار کرد: سال گذشته که این طرح در کارگاه پوست معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری ارائه شد، مورد تایید قرار گرفت و برای دریافت کمک هزینه و حمایت مالی معرفی شد.

عضو هیات علمی گروه سلول‌های بنیادی و پزشکی ترمیمی جهاد دانشگاهی خراسان رضوی افزود: اما با گذشت بیش از یک سال از زمان معرفی طرح، هنوز معاونت علمی برای ارائه این کمک‌هزینه اقدامی نکرده و اعلام کرد که مجدد این طرح را روز جمعه، 23 تیرماه در دومین کنگره سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی تهران جهت یافتن سرمایه‌گذار ارائه کنیم.

وی ادامه داد: بیزنس پلن (طرح کسب‌وکار) کامل این طرح با تمام جزئیات مالی، بازاریابی و مارکتینگ تهیه و هزینه‌ای در حدود 1.6 میلیارد تومان برای آن برآورد شده است.

نادری مشکین یادآور شد: از این رو با توجه به هزینه‌های برآورده شده برای پیشبرد طرح تولید پوست مصنوعی زنده نیاز به سرمایه‌گذار داریم که معاونت علمی نتوانست در این راستا کمکی کند.

عضو هیات علمی گروه سلول‌های بنیادی و پزشکی ترمیمی جهاد دانشگاهی خراسان رضوی با اشاره به جزئیات این طرح، خاطرنشان کرد: در این طرح با استفاده از ضایعات بیمارستانی همچون بافت چربی فیلیپوساکشن از افراد چاق سالم، پوست خط نگاه از نوزادان و پرده آمنیوتیک جایگزین پوست مصنوعی زنده طراحی کردیم که می‌تواند جایگزین پوستی قابل دسترس برای بیماران سوختگی باشد.

وی ادامه داد: درواقع سلول‌های مزانشیمی از بافت چربی و سلول‌های کراتینوسید از پوست خط نگاه استخراج شده و پرده آمنیوتیک به عنوان داربست عمل می‌کند.

نادری مشکین با بیان اینکه تحقیق روی این طرح 5 سال به طول انجامید، تصریح کرد: این پوست مصنوعی زنده از قبل آماده می‌شود و بدون ایجاد خط پیوند از انسان به انسان قابلیت پیوند دارد.

انتهای پیام

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *