طرح ایراپن از دستاوردهای اجرای تحول نظام سلامت است


سلامت

معاون بهداشت دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان گفت: طرح ایراپن از دستاوردهای اجرای تحول نظام سلامت در کشور است.

محمدرضا صائینی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به این‌که زنجان جزو استان‌های پیشرو در زمینه اجرای طرح تحول سلامت و طرح ایراپن است، گفت: این طرح از سال 95 ویژه سالمندان و میانسالان به اجرا در آمده است. طرح ایراپن از دستاوردهای اجرای تحول نظام سلامت در کشور است و زنجان در اجرای تمام برنامه‌های طرح تحول نظام سلامت عملکرد بالایی داشته است.

 وی خاطرنشان کرد: ایراپن خطرسنجی 10 ساله برای بیماری‌های خطیر و مهمی نظیر سکته قلبی و مغزی است که افراد با خطرسنجی بالا شناسایی می‌شوند. هم‌چنین همه آزمایش‌های مرتبط نظیر قند خون، فشار و چربی خون از این افراد گرفته می‌شود تا افرادی که در معرض خطر بیشتری قرار دارند شناسایی شوند و برای آنها کارت سلامت داده می‌شود که این کارت‌ها برای افراد مختلف متفاوت خواهد بود و میزان خطرسنجی افراد را مشخص می‌کند.

وی گفت: کارت سبز برای افرادی که میزان ابتلا افراد به این بیماری‌ها زیر 10 درصد است و برای افرادی که این احتمال 10 تا 20 درصد گزارش شده باشد کارت زرد و برای افراد با 20 تا 30 درصد احتمال کارت نارنجی و بالای 30 درصد کارت قرمز صادر می‌شود.

این مسئول افزود: در طرح ایراپن زنان بالای 30 سال از آزمایش‌های مربوط به سرطان‌های دهانه رحم و پستان و همه جامعه هدف بالای 50 سال سن آزمایش‌های مربوط به سرطان روده بزرگ را به طور رایگان غربالگری می‌شوند تا نسبت به این کاهش این بیماری‌ها اقدام شود.

معاون بهداشت دانشگاه علوم‌پزشکی زنجان با اشاره به این‌که سرطان روده بزرگ جزو سرطان‌هایی است که دیرهنگام شناسایی می‌شود، تصریح کرد: در کنار این غربالگری این سه سرطان شایع، موفق شدیم که 11 مورد افراد مبتلا به سرطان روده بزرگ را در مراحل ابتدایی و 25 مورد نیز در مراحل پیش از ابتلا که تنها چند سلول سرطانی مشاهده شده است را شناسایی کنیم که با توجه به این‌که به طور متوسط 76 نفر در سال به این بیماری مبتلا می‌شوند، شناسایی 40 مورد آمار بالایی است.

 وی در زمینه اهمیت پیشگیری سرطان افزود: باید در امر پیشگیری سرمایه‌گذاری کنیم و با کاهش هزینه‌های درمان خدمات بزرگی را به مردم و جامعه پزشکی عرضه کنیم.

انتهای پیام

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *