ضوابط زیست‌محیطی، مانع بزرگ توسعه گلخانه‌ها در زنجانمدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان گفت: قوانین و ضوابط زیست‌محیطی، مانع بزرگی برای توسعه گلخانه‌ها در استان زنجان بشمار می‌رود.

به گزارش ایسنا، «بهنام اوجاقلو» در جمع خبرنگاران با بیان این‌که هم‌اکنون 110 واحد گلخانه‌ای در استان زنجان فعالیت دارد که شهرستان زنجان 60 تا 70 درصد از ین واحدها را به خود اختصاص داده است، اظهار کرد: عمده تولید گلخانه‌های استان زنجان توت‌فرنگی است و نرخ تسهیلات گلخانه‌ای به 6 درصد کاهش یافته است. این در حالی است که امسال متاسفانه از 15 هکتار تعهد احداث گلخانه در استان، 2.5 هکتار تحقق یافته است و عمده دلیل پایین بودن سطح تحقق، قوانین و ضوابط زیست‌محیطی است.

این مسئول با بیان این‌که 80 درصد هزینه پیش‌بینی شده در طرح‌های گلخانه‌ای به صورت تسهیلات در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد، ادامه داد: پارسال 7.5 هکتار از 10 هکتار تعهد توسعه گلخانه‌ها در استان زنجان محقق شد. همچنین تسهیلات گلخانه‌ای تاکنون با نرخ سود 15 درصد پرداخت می‌شد ولی در تسهیلات اشتغال روستایی این نرخ 6 درصد تصویب شده است.

وی با بیان این‌که اعطای تسهیلات گلخانه‌ای با نرخ 6 درصد هم‌اکنون در مرحله تشکیل پرونده برای متقاضیان است، افزود: در حوزه تسهیلات اشتغال روستایی، طرح‌های گلخانه‌ای در اولویت هستند. علاوه بر این، دولت به‌ روز ‌رسانی تجهیزات و سازه‌های گلخانه‌ای را در جهت کاهش اتلاف انرژی حمایت می‌کند، چون گلخانه‌های اتومات و پیشرفته زمینه را برای افزایش راندمان محصول و کاهش هزینه‌های تولید کاهش می‌دهد و در شرایطی که منابع انرژی موجود در کشور اهمیت بسزایی دارد، احداث چنین گلخانه‌هایی هرچند نیمه‌اتومات می‌تواند به نفع تولیدکننده و شرایط حاکم بر حوزه کشاورزی باشد.

اوجاقلو خاطرنشان کرد: هم‌اکنون در کشک‌آباد خدابنده گلخانه نیم هکتاری تمام اتومات و هیدروپونیک توت‌فرنگی با اعتباری بالغ بر یک میلیارد و 200 میلیون تومان راه‌اندازی شده و مقرر است که تا سطح 6.5 هکتار و تولید نیروگاه برق 14 مگاواتی ارتقا یابد، در واقع این گلخانه با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی احداث شده و از مدرن‌ترین گلخانه‌های استان بشمار می‌رود.

انتهای پیام

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *