دبیر هیات دولت خبر داد: سیاست‌های جدید دولت برای حفاظت از اراضی حاصلخیز شمالدبیر هیات دولت گفت: امروز چهارمین جلسه هیات وزیران در دولت دوازدهم و در روز پایانی هفته دولت برگزار شد. موضوع حفظ اراضی حاصلخیز و شالیزارهای منحصر به‌فرد در استان‌های شمالی کشور از جمله موضوعاتی بود که در دستور هیات دولت قرار داشت.

به گزارش ایسنا، محسن حاجی میرزایی در ادامه یادداشت خود، افزود: در سال‌های اخیر به دلایل متعدد سطح وسیع و فزاینده‌ای از اراضی حاصلخیز به‌خصوص در استان‌های شمال کشور به واسطه تغییر کاربری های مجاز و غیرمجاز و انجام ساخت و سازهای گسترده و بی‌رویه از چرخه تولید خارج شده و چند میلیون هکتار دیگر نیز در معرض تهدید قرار دارد. این پدیده یک هشدار جدی برای تأمین امنیت غذایی حال و آینده جامعه است. عواملی چون گردشگر پذیری استان‌های شمالی و موج گسترده میل به احداث مسکن دوم برای گذران ایام تعطیل و فراغت و افزایش بی‌سابقه ویلاسازی و پاسخگویی به برخی از نیازهای صنعتی در منطقه، چنین پدیده‌ای را تشدید کرده است.

وی ادامه داد: وزارت جهاد کشاورزی برای پیشگیری از تخریب هرچه بیشتر منابع خاک و هدررفت منابع آب و پاسخگویی سنجیده‌تر به این تقاضای اجتماعی، پیشنهادی را به دولت داد که بر اساس آن کاربری‌های ناسازگار با هدف محافظت از زمین‌های حاصلخیز، به اراضی در معرض خشکسالی و تخریب هدایت شوند و نیازهای سایر بخش‌ها شامل صنایع و معادن، گردشگری و توسعه شهر، از اراضی کم‌بازده در پهنه‌های مناسب در مناطق خشک کشور تامین شود. از طریق این سیاست علاوه‌بر این‌که اراضی حاصلخیز مورد مراقبت قرار می‌گیرد، امکان پاسخگویی شایسته به دیگر تقاضاها نیز میسر می‌شود.

دبیر هیات دولت گفت: محورهای عمده سیاست جدید دولت درباره این مناطق به قرار زیر است:

شناسایی، تصویب و اعلان عمومی اراضی ملی و دولتی مستعد احداث دهکده‌ها یا شهرک‌های  گردشگری در کل کشور توسط وزارت راه و شهرسازی و با همکاری وزارت جهاد کشاورزی و سازمان‌ها و موسسات مربوط ظرف شش ماه.

اتخاذ سیاست افزایش تراکم ساختمانی به‌جای افزایش محدوده شهرها در استان‌های شمالی کشور (گیلان، مازندران و گلستان) با لحاظ همه جوانب تخصصی مربوط.

بازنگری، اصلاح و ابلاغ اصول و ضوابط تهیه طرح‌های جامع و هادی در خصوص محدوده‌های شهری و روستاهای شمالی کشور ظرف شش ماه.

جلوگیری از تخریب و تغییر کاربری اراضی کشاورزی و تخریب محیط زیست واقع در محدوده، حریم و خارج از حریم شهرهای استان‌های شمالی کشور با استفاده از کلیه ظرفیت‌ها و احکام مندرج در قوانین و مقررات.

اقدام قانونی برای قلع و قمع بنا و مستحدثاتی که به‌صورت غیرمجاز روی محدوده‌های ممنوع ایجاد شده است.

انتهای پیام

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *