داستانی که با نبود تجهیزات پایانی ندارد + فیلم


خسارت 47 میلیارد ریالی آتش‌سوزی اخیر به باغات میناب

مدیر جهاد کشاورزی میناب در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: آتش‌سوزی دو روز گذشته بیش از 780 اصله درخت مثمر و غیر مثمر را از بین برد.

محمد سالاری میزان خسارت واردشده به این باغات را بالغ‌بر 47 میلیارد و پانصد میلیون ریال برآورد کرد و افزود: در این آتش‌سوزی 150 اصله درخت انبه، 400 نفر نخل، 200 درخت مثمر و غیر مثمر لیموترش، 60 اصله درخت گواوا و 20 درخت لیموشیرین از بین رفته است.

وی با تأکید بر ضرورت بیمه محصولات کشاورزی، خاطرنشان کرد:در این شرایط بهترین کار؛ بیمه کردن محصولات زراعی و کشاورزی است تا در صورت بروز خسارت‌های احتمالی بیمه بتواند پشتیبان و حامی کشاورزان و باغداران باشد.

باغ‌هایی که در این روزگار خشک وبی آب باید مثل جان از آن‌ها مراقبت کرد، ولی متأسفانه در آتش بی‌خردی و بی‌خیالی متولیان امر به خاکستر تبدیل می‌شود.

خسارت 6 میلیارد و 150 میلیون ریالی آتش‌سوزی به درختان جنگلی

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری میناب در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: در این آتش‌سوزی که روستاهای شهوار، جانشینی و کنتکان را در برگرفته بود بیش از  670 اصله درخت جنگلی را از بین برد.

خسرو بهرامی نژاد، اظهار کرد: میزان ریالی خسارت واردشده به درختان جنگلی نظیر کهور ایرانی و کرت محلی به تعداد 40 اصله، سمر (کرت دریایی) به تعداد 500 اصله و کرت محلی به تعداد 30 اصله به بیش از 6 میلیارد و 150 میلیون ریال می‌رسد.

وجود یک واحد آتش‌نشانی برای میناب آن‌هم بدون تجهیزات کافی یک فاجعه است و مسئولان باید مساعدت‌های لازم را برای تجهیز ایستگاه دوم آتش‌نشانی این شهر انجام دهند.

35 هکتار از اراضی باغی و  جنگلی میناب طعمه حریق شد

رئیس ایستگاه آتش‌نشانی میناب در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: ساعت 14:05 روز شنبه با اعلام این حریق بلافاصله اولین گروه برای مهار آتش به محل موردنظر اعزام شد.

موسی خبر، افزود: با توجه به گستردگی حجم آتش تمامی نیروهای شیفت و غیر شیفت در محل حاضر شدند و از ایستگاه‌های سندرک، تیرور، دهو، کردر و کریان نیز با 3 دستگاه لودر درخواست کمک شد.

وی، اظهار کرد: آتش در ساعت 45 دقیقه بامداد  مهار شد و عملیات پاکسازی مکان آتش‌سوزی با گذشت 19 ساعت تا ساعت 10:30 روز گذشته ادامه داشت.

این مقام مسئول به خسارت 80 میلیون ریالی وارده به تجهیزات آتش‌نشانی در این آتش‌سوزی اشاره و خاطرنشان کرد: قانون امداد و نجات بر این اصل است که نجات جان امدادگر در اولویت قرار دارد، اما نیروهای آتش‌نشانی در میناب، بیشتر از وظیفه خود تلاش می‌کنند و جان خود را برای نجات همنوعان، به خطر می‌اندازند.

به گزارش ایسنا، ساختمان آتش‌نشانی دوم میناب به علت نبود تجهیزات، آماده بکار و بلااستفاده مانده و این شهر در این زمینه با دیگر مراکز آتش‌نشانی در شهرهای استان قابل قیاس نیست.

گزارش از: عین اله چملی نژاد، خبرنگار ایسنا، منطقه خلیج‌فارس

انتهای پیام

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *