این گل‌های خوشبو امسال خریدار ندارند!


چند سالی است که در این فصل گل‌های صورتی خوشرنگ با ۳۲ گلبرگ صورتی مشابه و یکدست در اوایل صبح شروع به ظاهر شدن در شهرستان فاروج می‌کند.

به گزارش ایسنا، اواسط اردیبهشت که از راه می‌رسد فاروج رنگ و بوی دیگر می‌گیرد، با پیچیدن بوی گل محمدی در کوچه باغ‌ها و گلستان‌های این منطقه، کم کم گل چینی برپا می‌شود.

خراسان شمالی دارای ۳۵۰ هکتار باغ گل محمدی است که قسمت اعظم آن متعلق به شهرستان فاروج است اما شمیم خوش گلستان‌های گل محمدی، باغداران فاروجی را در سال جاری سر کیف نیاورده و آنها دل نگران از فروش محصول خود هستند.

گل‌های محمدی بر روی دست باغداران فاروجی مانده است

جعفر چمنی یکی از تولیدکنندگان گل محمدی در شهرستان فاروج در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به اینکه مساحت باغ گل محمدی وی ۱۸ هکتار است، گفت: تولید گل محمدی طی امسال بسیار خوب است اما متأسفانه خوب خریداری نمی‌شود.

وی با بیان اینکه در سال گذشته موفق شدم تا تمام محصولات خود را به کارخانجات گلاب و اسانس گیری در مشهد به فروش برسانم، افزود: امسال این کارخانه‌ها از خرید گل محمدی خودداری می‌کنند و محصول را نمی‌خرند.

چمنی ادامه داد: حتی حاضر شدم تا محصول تولیدی را به صورت مدت دار به مدت شش ماه تا یک سال نیز به آنها بفروشم اما آنها از خرید خودداری می‌کنند. صاحبان این واحدهای تولیدی اعلام می‌کنند که آنها نیز فروش ندارند، کسی محصول آنها را نمی خرد، صادرات وجود ندارد در نتیجه نمی‌توان گل را خریداری کرد.

چمنی با تصریح بر اینکه هم اکنون زمان اوج باز شدن گل‌های محمدی در باغات فاروج است، تاکید کرد: اما چه کنیم که گل‌ها بر روی دستمان مانده است و به اجبار مقداری را خشک می‌کنم به امید اینکه شاید بعداً خریدند.

وی گفت: کارشناسان جهاد کشاورزی استان پی در پی در صدا و سیما تبلیغ می‌کنند که کشاورزان باغات گل محمدی به دلیل مسائلی همچون کم آب طلب بودن آن ایجاد کنند اما زمانی که محصولی خریداری نمی‌شود و روی دست باغدارها مانده است چرا باید این کار انجام شود؟

معلوم نیست چه زمانی وجه حاصل از فروش گل محمدی به دست باغداران برسد

ماشاء الله رحتمی یکی دیگر از باغداران گل محمدی در فاروج که یک واحد تولیدی کوچک گلاب گیری هم دارد در ادامه در گفت و گو با ایسنا، بیان کرد: مقدار خرید گل کاهش یافته و از سوی دیگر گل‌های خریداری شده توسط کارخانجات مشهد با رقم بسیار کم است.

وی توضیح داد: در سال گذشته هر کیلوگرم گل محمدی با قیمت هفت هزار تومان بوده که امسال فقط ۱,۰۰۰ تومان به این رقم اضافه شده و هم اکنون هر کیلوگرم گل محمدی با قیمت هشت هزار تومان خریداری می‌شود.

رحمتی خاطرنشان کرد: این درحالی است که قیمت نهاده‌هایی همچون سم، کود و … بسیار افزایش یافته است و با این رقم به هیچ عنوان هزینه‌های تولید برای یک باغدار در نمی‌آید. کارخانه‌ها گل را می‌خرند اما معلوم نیست چه زمانی پول حاصل از فروش به باغداران پرداخت می‌شود.

رحمتی افزود: حجم زیادی از باغات گل محمدی در سه استان خراسان شمالی، جنوبی و رضوی ایجاد شده، غافل از این‌که به صنایع پایین دستی آن توجه ویژه‌ای شود.

وی ادامه داد: صنایع موجود متعلق به ۲۰ سال گذشته هستند اما سطح باغات ایجاد شده بسیار رشد داشته است.

رحمتی با بیان این‌که سطح باغ گل محمدی وی ۱۱ هکتار بوده و یک واحد فرآوری گل محمدی به ظرفیت سه تن دارد، اظهار کرد: روز گذشته نتوانستم گل محمدی را از سایر باغداران این شهرستان خریداری کنم و فقط گل‌های مزرعه خود را وارد کارخانه کردم.

وی توضیح داد: اگر گل‌های محمدی به موقع وارد کارخانه نشوند باید خشک شوند تا خواص خود را از دست ندهند.

تهیه طرح برای خرید گل محمدی از سوی کارخانجات استان به صورت قراردادی

تشکری، معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی در گفت و گو با ایسنا اظها: کرد در حال حاضر سطح باغات این استان ۳۵۰ هکتار با تولید ۳۰۰ تا ۴۰۰ تن در سال است.

وی افزود: برای فرآوری گل محمدی در استان مشکلی وجود ندارد و علاوه بر وجود یک واحد تولیدی در فاروج دو واحد تولیدی دیگر در بجنورد و جاجرم نیز وجود دارند.

تشکری در پاسخ به این سوال که اگر مشکلی برای فرآوری این محصول در این استان وجود ندارد چرا باغداران فاروجی محصولات خود را به کارخانجات مشهد ارسال می‌کنند؟ اظهار کرد: گل محمدی وقتی برداشت می‌شود باید خیلی سریع به کارخانجات مربوطه منتقل شود تا از میزان اسانس آنها کم نشود و از آنجایی‌که فاروج فاصله کمتری به بجنورد و مشهد دارد شاید به همین دلیل به آن مکان ارسال می‌شود.

وی تصریح کرد: از سوی دیگر به لحاظ قیمت گل تولید شده شاید واحدهای تولیدی موجود در استان کمی معذوریت در خرید این محصول داشته باشند.

این مقام مسئول تاکید کرد: هر چه سریع‌تر مشکل تولیدکنندگان گل محمدی مورد بررسی قرار می‌گیرد. علاوه بر آن در حال تهیه طرحی هستیم که از محل صندوق حمایت استان مبلغی را به صاحبان واحدهای فرآوری گل محمدی دهیم تا آنها بتوانند در قالب قرار داد محصول این افراد را خریداری کنند و از این طریق بین این واحدهای تولیدی و باغداران ارتباط برقرار می‌شود.

انتهای پیام

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *